Türkiye, son 16 yılda Duyurusu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü “Türk Sınai Mülkiyet Değerleme, Mühendislik ve Danışmanlık Şirketini kurduklarını aktaran Özlü, şirketin Türkiye'de sınai mülkiyet değerleme kapasitesinin oluşmasına ve sınai mülkiyet haklarının ticarileştirilmesine önemli katkılar sağlayacağını vurguladı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: - "Türkiye, son 16 yılda yıllık yerli patent başvuru sayısını 21 katına, patent tescil sayısını 27 katına çıkarmayı başardı" - "Yerli patent başvurularımızda, bir önceki yıla göre kaydedilen yüzde 34'lük artış, son 10 yılın en yüksek artış oranıdır. Uluslararası patent başvurularımızdaki yüzde 13'lük artış, firmalarımızın patent kapasitelerindeki artışın yanı sıra, zaman içindeki sınai mülkiyet vizyonlarının da genişlediğini göstermektedir" - TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Asan: - "Temel amacımız, Türkiye'nin yapmaya çalıştığı bu inovasyon ekosisteminde özellikle üniversitelerin rolünü ve farkındalığı artırmak"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin son 16 yılda yıllık yerli patent başvuru sayısını 21 katına, patent tescil sayısını 27 katına çıkarmayı başardığını belirterek, "Yerli patent başvurularımızda, bir önceki yıla göre kaydedilen yüzde 34'lük artış, son 10 yılın en yüksek artış oranıdır" dedi.

Türkiye'nin, müşterisi olmayan metalar üretmeye ayıracak lüksünün ve zamanının olmadığını vurgulayan Özlü, yükte ağır pahada hafif ürünlerle vakit kaybedilemeyeceğini söyledi.

Özlü, Ar-Ge faaliyetlerini ve bu faaliyetler sonucunda ortaya çıkan buluşları desteklemeyi sürdüreceklerini ifade ederek, yenilik üretme ve buluş yapma konusunda Türk insanının potansiyeline inandıklarını dile getirdi.