Patent Başvurusu ve Patent Tescilinde Rekor Sayı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü “Türk Sınai Mülkiyet Değerleme, Mühendislik ve Danışmanlık Şirketini kurduklarını aktaran Özlü, şirketin Türkiye'de sınai mülkiyet değerleme kapasitesinin oluşmasına ve sınai mülkiyet haklarının ticarileştirilmesine önemli katkılar sağlayacağını vurguladı”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: - "Türkiye, son 16 yılda yıllık yerli patent başvuru sayısını 21 katına, patent tescil sayısını 27 katına çıkarmayı başardı" - "Yerli patent başvurularımızda, bir önceki yıla göre kaydedilen yüzde 34'lük artış, son 10 yılın en yüksek artış oranıdır. Uluslararası patent başvurularımızdaki yüzde 13'lük artış, firmalarımızın patent kapasitelerindeki artışın yanı sıra, zaman içindeki sınai mülkiyet vizyonlarının da genişlediğini göstermektedir" - TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Asan: - "Temel amacımız, Türkiye'nin yapmaya çalıştığı bu inovasyon ekosisteminde özellikle üniversitelerin rolünü ve farkındalığı artırmak"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin son 16 yılda yıllık yerli patent başvuru sayısını 21 katına, patent tescil sayısını 27 katına çıkarmayı başardığını belirterek, "Yerli patent başvurularımızda, bir önceki yıla göre kaydedilen yüzde 34'lük artış, son 10 yılın en yüksek artış oranıdır" dedi.

Türkiye'nin, müşterisi olmayan metalar üretmeye ayıracak lüksünün ve zamanının olmadığını vurgulayan Özlü, yükte ağır pahada hafif ürünlerle vakit kaybedilemeyeceğini söyledi.

Özlü, Ar-Ge faaliyetlerini ve bu faaliyetler sonucunda ortaya çıkan buluşları desteklemeyi sürdüreceklerini ifade ederek, yenilik üretme ve buluş yapma konusunda Türk insanının potansiyeline inandıklarını dile getirdi.

- "2023'te hedef 23 bin patent başvurusu"

Türkiye'nin, sınai mülkiyet alanında çok hızlı geliştiğinin altını çizen Özlü, şöyle devam etti:

"Bunu söylerken son 16 yılda yıllık yerli patent başvuru sayısını 21 katına, patent tescil sayısını 27 katına çıkarmayı başaran bir Türkiye'den bahsediyoruz. Geçtiğimiz yılın başında yasalaştırdığımız Sınai Mülkiyet Kanunu ile Türk Sınai Mülkiyet Sistemi çok daha sağlam bir yasal temel üzerinde yükselmeye başlamıştır. Türkiye'nin 'fikir hazinesi' hızla büyümüştür. Yerli patent başvurularımızda, bir önceki yıla göre kaydedilen yüzde 34'lük artış, son 10 yılın en yüksek artış oranıdır. Öte yandan, uluslararası patent başvurularımızdaki yüzde 13'lük artış, firmalarımızın patent kapasitelerindeki artışın yanı sıra, zaman içindeki sınai mülkiyet vizyonlarının da genişlediğini göstermektedir."

Özlü, 11. Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında, 2023 yılı için hedefi 23 bin patent başvurusu olarak belirlediklerini anımsatarak, bu hedefe ulaşmada kilit role sahip sanayi ve üniversitelerin gerekli kapasiteye sahip olduklarını söyledi. Üniversitelerin ve işletmelerin bilgi ve farkındalık düzeyi arttıkça, sınai mülkiyet başvurularının da artmaya devam edeceğini belirten Özlü, Türkiye'nin sınai mülkiyet haklarından daha etkin şekilde yararlanmasını sağlamak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını bildirdi.

Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda, ülkede sınai mülkiyet değerleme faaliyetleri yürütmek üzere, Türk Sınai Mülkiyet Değerleme, Mühendislik ve Danışmanlık Şirketini kurduklarını aktaran Özlü, şirketin Türkiye'de sınai mülkiyet değerleme kapasitesinin oluşmasına ve sınai mülkiyet haklarının ticarileştirilmesine önemli katkılar sağlayacağını vurguladı.